Search
Close this search box.

W artykule

Przewodnik po typach cery – część 2: cera naczyniowa

Sandra Szulta

W artykule

Cera naczyniowa to cera  wrażliwa, która wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. W tym artykule przyjrzymy się jej bliżej, poznamy objawy, omówimy dostępne metody pielęgnacji, które mogą pomóc w poprawie jej wyglądu. Podamy również praktyczne wskazówki, jak dbać o cerę naczyniową, aby zachować zdrowy i estetyczny wygląd.

Charakterystyka cery naczyniowej

Cera naczyniowa w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie. Uważana jest za jedną z najtrudniejszych cer w pielęgnacji. Jest delikatna i bardzo wrażliwa, a przez to podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Rozpoznamy ją po charakterystycznych rumieńcach i zaczerwienieniach na twarzy, które spowodowane są rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W zdrowej skórze, naczynia krwionośne mają zdolność do elastycznego rozszerzania i zwężania w zależności od potrzeb. Jest to naturalny proces, który umożliwia skórze adaptację do różnych sytuacji. Niestety, u niektórych osób mechanizm ten może ulec zakłóceniu, powodując łatwe rozszerzanie się naczyń, ale trudności w ich kurczeniu. Ten problem dotyczy osób z cerą naczyniową. 

Objawem pojawiającym się u osób, które posiadają tego typu cerę jest zaczerwienienie powstałe na skutek czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych (np. zaburzenia hormonalne, stres, używki, silne emocje). Początkowo przemijające, jednak z czasem może przyjąć postać trwałego rumienia, który pojawia się najczęściej w okolicy nosa, brody i policzków. Często towarzyszy mu świąd, uczucie ściągnięcia i pieczenia. W cerze naczyniowej występują także teleangiektazje, potocznie nazywane “pajączkami”. Są to trwale rozszerzone powierzchowne naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego, uwidaczniające się przez cienki naskórek skóry twarzy. W skrajnych przypadkach, mogą one do siebie ściśle przylegać, tworząc jednolity rumień.

Teleangiektazje można podzielić na pierwotne i wtórne. Zmiany pierwotne wynikają z zaburzeń wrodzonych lub pojawiają się w okresach szczególnych w życiu, takich jak okres ciąży. Zmiany wtórne powstają w wyniku działania substancji drażniących np. nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wahania temperatury, mróz, wiatr, choroby skóry, przebyte choroby ogólnoustrojowe czy nieodpowiednia pielęgnacja. Problem cery naczyniowej występuje głównie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym o jasnej karnacji (fototyp I i II). Cera naczyniowa jest cienka, wrażliwa, delikatna a także ma skłonność do alergii.

Ekspozycja skóry twarzy na niekorzystne czynniki zewnętrzne jest znacznie większa w porównaniu do innych obszarów ciała. W związku z tym powstające zmiany naczyniowe początkowo mają charakter przejściowy, jednak z czasem mogą się utrwalić.

 

Przyczyny nasilające powstawanie zmian rumieniowych

Czynniki zewnątrzpochodne
 • leczenie preparatami sterydowymi,
 • naświetlanie promieniami RTG,
 • nieprawidłowa pielęgnacja,
 • częste korzystanie z sauny,
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe,
 • skrajnie wysokie oraz niskie temperatury,
 • wahania temperatury,
 • wiatr,
 • spożywanie gorących potraw,
 • spożywanie ostrych potraw,
 • używki,
 • peelingi ziarniste,
 • intensywny wysiłek fizyczny.
 • zaburzenia hormonalne,
 • stres (silne emocje),
 • bezsenność,
 • predyspozycje genetyczne,
 • okres dojrzewania,
 • menopauza,
 • schorzenia ogólnoustrojowe,
 • schorzenia skórne,
 • kruche ścianki naczyń krwionośnych,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • wrodzona wrażliwość skóry,
 • cienki naskórek,
 • jasna karnacja,
 • ciąża,
 • otyłość,
 • skóra pergaminowa.

  

Pielęgnacja cery naczyniowej

W pielęgnacji cery naczyniowej szczególnie istotne są działania prewencyjne. Osoby podatne na zaczerwienienia powinny unikać czynników, które mogą je nasilać, a także regularnie stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

 1. Oczyszczanie i złuszczanie:

Oczyszczanie jest pierwszym i niezmiernie ważnym etapem pielęgnacji cery naczyniowej. Warto wybierać produkty łagodne (np. w formie mleczek), które nie zawierają ostro działających substancji chemicznych ani drażniących skórę ziaren. Należy unikać gorącej wody, która może rozszerzać naczynka i zamiast tego stosować letnią wodę do mycia.  Aby usunąć martwy naskórek, warto korzystać z delikatnych peelingów, które nie zawierają ostrych substancji ścierających. Rekomendowane jest stosowanie produktów enzymatycznych.

 1. Ochrona przed czynnikami drażniącymi:

Osoby z cerą naczyniową powinny unikać czynników, które mogą nasilać zaczerwienienia tj. promieniowanie UV, wiatr, mróz, przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, czy też wysokie temperatury (sauna). W celu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi zaleca się stosowanie kremów nawilżających na codzień i ochronnych przed wyjściem na zewnątrz. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie się przed promieniowaniem słonecznym poprzez używanie preparatów ochronnych, zawierających filtry fizyczne, takie jak tlenek cynku lub tlenek tytanu, które chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Także warto pamiętać o ochronie skóry przed mrozem i wiatrem, stosując specjalne kremy zimowe. Te rodzaje kremów zawierają substancje o działaniu okluzyjnym, takie jak np. Woski, czy masła roślinne bogate w kwas stearynowy czy palmitynowy.

 1. Wzmacnianie skóry:

Wzmocnienie cery naczyniowej polega na stosowaniu produktów pielęgnacyjnych, które zawierają składniki aktywne dostosowane do tego typu skóry. Przeważnie są to substancje, które wzmacniają struktury naczyń krwionośnych, wspomagają naturalną barierę skóry i wykazują właściwości przeciwzapalne.

 

Składniki aktywne polecane dla cery naczyniowej

Jednym z najczęściej wykorzystywanych składników aktywnych jest kwas askorbinowy, znany jako witamina C, który wzmacnia naczynia krwionośne i działa jako przeciwutleniacz. Witamina K działa na zwężenie i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Witamina PP, inaczej niacyna lub niacynamid, ma właściwości przeciwzapalne i również wzmacnia naczynia krwionośne. Często wykorzystywana jest również kofeina usprawniająca przepływ żylny naczyń krwionośnych.

Ceranaczyniowaskładniki

Bisabolol, występujący naturalnie w rumianku pospolitym, jest również istotnym składnikiem aktywnym w pielęgnacji cery naczyniowej, dzięki jego działaniu przeciwzapalnym. Flawonoidy, związki roślinne, które wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwdziałające utlenianiu i wzmacniające naczynia krwionośne, znaleźć je możemy w formie ekstraktu z lipy, ruszczyka, gingko biloba.  Rutyna, będąca jednym z najcenniejszych flawonoidów, wydłuża działanie witaminy C, oraz wspomaga uelastycznianie naczyń.

W pielęgnacji skóry naczyniowej cenna jest także witamina E, znana jako tokoferol lub octan tokoferylu. Jej właściwości przeciwzapalne ograniczają uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowane stanami zapalnymi. Oznacza to, że tokoferol pośrednio zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian naczyniowych, takich jak teleangiektazje. W łagodzeniu objawów nadwrażliwości skóry naczyniowej pomagają również substancje takie jak alantoina, znana ze swojego działania zmiękczającego oraz łagodzącego, pantenol, który poza właściwościami łagodzącymi, wykazuje także silne działanie nawilżające, oraz wyciąg z aloesu o właściwościach przeciwzapalnych.

Ponadto w pielęgnacji cery naczyniowej wykorzystuje się oleje roślinne, zwłaszcza olej z wiesiołka, różany, z nasion kiwi, pestek cytryny i pestek granatu, które działają przeciwzapalnie i ściągająco na naczynia krwionośne. Ekstrakty z owoców cytrusowych, które jednocześnie poprawiają mikrokrążenie i wykazują korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Kluczowym składnikiem aktywnym zalecanym w pielęgnacji cery naczyniowej jest wyciąg z kasztanowca, zawierający escynę – związek z grupy saponozydów, który działa silnie przeciwzapalnie, uszczelniająco na naczynia krwionośne i pomaga zapobiegać zastojom krwi. W pielęgnacji tego rodzaju cery cenny jest również wyciąg z oczaru wirginijskiego, działający przeciwzapalnie, ściągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne.

Podsumowanie

Cera naczyniowa jest bardzo wymagająca w pielęgnacji, na jej kondycję wpływa wiele czynników, nie zawsze zależnych od nas. Ważne jest, żeby o nią odpowiednio dbać i starać się unikać sytuacji, które jej szkodzą. Dobre rezultaty można osiągnąć, łącząc profilaktykę i odpowiednią pielęgnację. Cierpliwość i systematyczność w pielęgnowaniu skóry są kluczowe, by utrzymać ją w dobrej kondycji na długie lata.

Jeśli szukasz więcej informacji o innych typach cery śledź naszego bloga. O cerze dojrzałej dowiesz się więcej tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *