Wprowadź swój kosmetyk na rynek
Gopher pomoże Ci w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji dla każdego nowego wyrobu lub składnika kosmetycznego.
Przygotowujemy karty charakterystyk SDS, karty ALERGENY/IFRA oraz przeprowadzamy kompleksową ocenę bezpieczeństwa kosmetyków tzw. OBK.
Razem z naszym zespołem zadbasz o bezpieczeństwo Twoich klientów.
Ocena Bezpieczeństwa Kosmetyku jest niezbędnym dokumentem wymaganym dla każdego produktu kosmetycznego wprowadzanego na rynek. Ocena odbywa się w oparciu o dostępne specjalistyczne bazy danych oraz naukową literaturę przedmiotu. W ramach Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyku brana jest nie tylko ocena bezpieczeństwa jednej substancji ale również jej działanie w skojarzeniu z innymi składnikami kompozycji oraz profil toksykologiczny wszystkich komponentów wraz z materiałem opakowania kosmetycznego.
Cennik jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników
Karta charakterystyki surowca kosmetycznego to obligatoryjny dokument wymagany dla każdego surowca kosmetycznego wprowadzonego do obrotu.
Cennik jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników
Jeżeli chcesz wprowadzić na rynek olejek eteryczny lub kompozycję zapachową pamiętaj o przygotowaniu pełnej dokumentacji IFRA wraz z analizą alergenów. Również tym dokumentem możemy zająć się dla Ciebie!
Cennik jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników
Jeżeli masz pomysł na kosmetyk a nie wiesz jak go zaprojektować lub może chcesz stworzyć swoją imienną linie pielęgnacyjną możemy pomóc Ci z doborem składników i procesów. Wszystko w oparciu o najlepszą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych.
Cennik jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników
Możesz również skonsultować z nami swój pomysł na kosmetyk lub surowiec kosmetyczny tak aby mieć pewność co do poprawności doboru procesu jego wytwarzania oraz możliwości wprowadzenia na rynek.
Cennik jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników
Informacje dodatkowe
Przesłana dokumentacja, na podstawie której dokonamy pełnej oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego, lub przygotujemy dokument IFRA czy MSDS (SDS) powinna zawierać:
1. W przypadku kart charakterystyki MSDS (SDS), wszystkie 16 sekcji
Jeżeli jakiekolwiek parametry substancji lub mieszaniny są nam nieznane, to w Karcie powinno znaleźć się „Brak danych” – bez usuwania podsekcji czy punktów w Karcie – co się zdarza notorycznie w kartach, które otrzymujemy.
Jeżeli jakikolwiek parametr nie dotycz danej substancji lub mieszaniny – po prostu wpisujemy „Nie dotyczy”
2. Karta MSDS musi zawierać wszystkie dane do przeprowadzenia identyfikacji substancji lub mieszaniny substancji
Jeżeli mieszanina zawiera w swoim składzie 3 surowce, to każdy z nich musi zostać określony jako procentowa zawartość – mogą być widełki – ale pomijanie zawartości skutkować będzie przyjęcie pełnego obciążenia do obliczania bezpieczeństwa danej składowej w przypadku Raportów bezpieczeństwa. Sytuacja taka jest bardzo niekorzystna w przypadku wielu substancji aktywnych lub np. substancji konserwujących.
Musi zostać przypisany do danej substancji numer CAS lub EC lub nazwa INCI.
3. Aktualna karta MSDS (SDS)
Dobrze, aby Producent posiadał karty nie starsze niż 12 miesięcy od obecnej daty – nie wpływa to na Ocenę bezpieczeństwa, jednak możesz zostać poproszony/ poproszona o przesłanie zaktualizowanej karty lub złożenia oświadczenia, że Karta jest aktualna i w użytym surowcu nic nie uległo zmianie na przestrzeni tego czasu.
4. Karty IFRA/ALERGENY
Muszą być zgodne z minimum 49 poprawką IFRA (producent na karcie zamieszcza oświadczenie, że karta została przygotowana zgodnie z w/w poprawką).
Muszą zawierać wyszczególnione wszystkie 12 kategorii wraz z procentowym dopuszczonym stężeniem użycia w tych kategoriach.
Każda zawartość procentowa alergenów musi być podana osobno, nie dopuszcza się łącznego podawania podobnych grup alergenów w jednym zestawieniu.
Maksymalny procent użycia w danej kategorii oznacza maksymalne użycie – nie można tej wartości naciągać w górę – wiązać się to będzie z negatywną oceną bezpieczeństwa – czyli brak raportu.
Muszą zawierać podstawowe dane takie jak nazwa handlowa substancji zapachowej – pozostałe informacje na podstawie których można stwierdzić, że konkretna karta przynależna jest do danego surowca.
Kilka uwag, na zasadzie dobrych praktyk, zanim przystąpimy do opracowywania składu produktu kosmetycznego lub kompletowania dokumentacji opracowanego produktu.
Należy upewnić się, że wszystkie użyte w recepturze surowce są dopuszczone do tego rodzaju zastosowań – chcesz się upewnić czego nie możesz używać lub które ze składników dopuszczone są warunkowo – patrz. Załącznik II, Załącznik III, Załącznik IV, Załącznik V do ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1223/2009. Najlepiej identyfikować te substancje po numerze CAS.
Jeżeli dokumentacja surowcowa wzbudza Twoje wątpliwości – napisz do dystrybutora/producenta. Jeżeli Dystrybutor/Producent surowców kosmetycznych odmawia wysłania Ci aktualnego dokumentu MSDS (SDS), a dokonałeś/łaś zakupu na firmę, to taki podmiot łamie prawo – zgłoś to do Sanepidu. Wszystkie surowce, które dedykowane są do wytwarzania produktów kosmetycznych muszą posiadać ten dokument, nie ma to znaczenia czy jest to olej spożywczy, czy cukier. Jeżeli ktoś piszę, że jest to cukier do wykorzystania w peelingach i sprzedaje go legalnie, musi udostępnić jego dokumentację.
Karty IFRA/Alergeny nie są dokumentami obowiązującymi w świetle prawa – dystrybutorzy/producenci nie mają obowiązku ich wystawiać (co innego karty MSDS olejków i kompozycji zapachowych). Jednak bez tych dokumentów praktycznie nie jest możliwe wykorzystanie legalnie takich substancji zapachowych w produkcji kosmetyków – zwracajcie na to uwagę, zanim kupicie taki surowiec.
Karty IFRA/Alergeny sygnowane 48 poprawką są przedawnione i nie mogą być użyte jako podstawa rozumowania przy określeniu bezpieczeństwa gotowego produktu.
Kategorię IFRA (12 kategorii) są wyszczególnione po to, aby Producent mógł samodzielnie określić stopień dozowania substancji zapachowych w swoim produkcie. Zerkajcie czasem do tych kart – nie każda informacja ogólnodostępna w sieci tyczy się wszystkich zapachów. Przykładem może być olejek lawendowy – surowiec firmy A można dozować bez ograniczeń, a olejek (też lawendowy – tak, ta sama odmiana lawendy) drugiej firmy będzie miał już maksymalne dozowanie na poziomie 50%. Maksymalne dozowanie w odpowiednich kategoriach jest zawsze kwestią indywidualną dla konkretnego surowca.
Jeżeli w recepturze kosmetycznej wykorzystujemy materiały sypkie, najczęściej mineralne, oraz materiał roślinny (zawsze w postaci suszu) – najlepiej pozyskać od producenta/dystrybutora certyfikat jakości dla tych surowców. W certyfikacie tym powinny się znaleźć zawartości metali ciężkich i podstawowa mikrobiologia – dane te producent/dystrybutor może zawsze również w karcie MSDS (SDS), wtedy certyfikat jest zbędny. Inną drogą może być również uzyskanie oświadczenia od producenta/dystrybutora konkretnego surowca, które dotyczy deklaracji czystości danego surowca i braku zanieczyszczeń rozumianych na podstawie WE 1223/2009.