Search
Close this search box.

Aromaterapia
w saunie

WIELKI KURS

Działanie, zdrowie, bezpieczeństwo


Przedstawiamy kompleksowy kurs aromaterapii w saunie, który wyniesie Twoje seanse na nowy poziom.

Wraz z oczekiwaniami saunowiczów na coraz bardziej zmyślne i rozbudowane seanse, olejki eteryczne i substancje zapachowe stały się nieodłącznym elementem ceremonii saunowych. Wzmacniana ciepłem aromaterapia o ile mocno działa na nasze zmysły, niestety niesie ze sobą ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie zarówno saunowiczów jak i saunamistrzów.

Nasz kurs powstał w celu zwiększania świadomości odnośnie poprawnego i bezpiecznego stosowania substancji zapachowych w saunie.

Po tym kursie:

Dla kogo jest ten kurs?

Dla saunamistrzów i saunamistrzyń, którzy chcą zagwarantować swoim gościom złożone, pełne doznań a zarazem bezpieczne seanse z wykorzystaniem surowców zapachowych.

Dla właścicieli, menadżerów i obsługi obiektów saunowych, którzy chcą podnieść jakość oferowanych seansów tak aby były one bezpieczne zarówno dla mistrzów ceremonii jak i uczestników.

Co zawiera kurs?

Kurs prowadzony będzie w systemie hybrydowym i zawierać będzie zarówno zajęcia teoretyczne on-line na żywo, praktyczne warsztaty on-line, pokaz na żywo oraz trening w centrum saunowym.

Ponad 30h zajęć teoretycznych

prowadzonych na żywo on-line

Zajęcia będą nagrywane z możliwością odtworzenia przez 90 dni po kursie.

Warsztaty on-line 6 h

złożone kompozycje zapachowe

Warsztaty on-line przy użyciu surowców kursantów.

Destylacja na żywo 8h

Wodzisław Śląski

Całodzienny pokaz prowadzony w destylarni olejków eterycznych.

Trening w saunie 8h

Starachowice

Całodzienny trening przeprowadzania aromaterapii w saunie reazlizowany w centrum saunowym.

Co zawiera kurs?

Na kursie zdobędziesz kompleksową i rzeczową wiedzę potrzebną by prowadzić złożone, pełne doznań i zarazem bezpieczne seanse z wykorzystaniem olejów eterycznych i surowców zielarskich.

 

Nasi prowadzący

To specjaliści zawodowo zajmujący się aromaterapią, kosmetologią, toksykologią i fitochemią jak również prowadzeniem seansów saunowych.

Stanowimy niezależny zespół specjalistów a naszą ambicją jest szerzenie świadomości bezpiecznego i skutecznego stosowania substancji zapachowych w saunie. Każdy z nas specjalizuje się w innym aspekcie tego zagadnienia przez co możemy dostarczyć Ci szerokie spojrzenie i kompleksową wiedzę w zakresie aromaterapii „na gorąco”.

Radosław Pawłowski

Safety Assesor kosmetyczny, saunamistrz, doktor nauk technicznych

Safety Assesor kosmetyczny, towaroznawca zielarski, chemik specjalista nanomateriałów, toksykolog, absolwent Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej. Aktywny saunamistrz z zamiłowaniem do seansów total experience oraz z wykorzystaniem kosmetyki saunowej. Właściciel firmy edukacyjnej Gopher Naturalnie. W ramach swojej pracy zajmuje się przede wszystkich bezpieczeństwem stosowania surowców kosmetycznych i zielarskich. Publikuje artykuły branżowe dotyczące wykorzystania surowców kosmetycznych i zielarskich w pielęgnacji skóry oraz jej dysf unkcjach w roczniku „Almanach o Zdrowiu” czy miesięczniku „Zdrowie bez leków”. Wykładowca Akademii Naturalnego Życia – instytucji szkoleniowej z zakresu fitoterapii i zielarstwa. Szkoleniowiec z zakresu kosmetyki saunowej i wykorzystania substancji roślinnych. Prowadzi profil instagramowy o szerokiej tematyce z zakresu prawa kosmetycznego i formulacji kosmetycznych @gopher_naturalnie.

Zainteresowania:
#fitochemia związków roślinnych #substancje w olejkach eterycznych #surowce aromatyczne
#bezpieczeństwo kosmetyków #kosmetyka saunowa

Patryk E. Sajnóg

Saunamistrz, propagator kultury saunowania

Jego energia oraz fachowa wiedza rozsiewa wśród saunowiczów miłość do mistycznego saunowego świata. Jest studentem min. historii oraz prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od najmłodszych lat w saunowym świecie. Od 2016 roku związany z Centrum Termalnym Hotelu Senator. Już w wieku 17 lat został kierownikiem Centrum Termalnego Trzy Miotły oraz głównym Mistrzem Ceremonii. Certyfikowany Saunamistrz przez PTS, kursant szkoleń aromaterapii oraz masażu. Członek Polskiego Towarzystwa Saunowego. Popularyzator poprawnego saunowania oraz propagator kultury saunowej. Zwolennik ciszy spokoju oraz harmonijnych rytuałów przy klasycznych aromatach.

Zainteresowania:
#aromaterapia w saunie #historia i tradycja sauny #kultura saunowa #kosmetyka saunowa

Aleksander K. Smakosz

Magister farmacji

Doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Redaktor naczelny i wydawca czasopisma „Pharmacopola” oraz naukowych serii wydawniczych: „Acta Uroborosa”, „Etnofarmakologia i etnofarmacja”, “Botanika ekonomiczna” i „ELIXIR” (www.pharmacopola.pl). Jest autorem ponad 50 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz 5 książek. Zajmuje się również oceną bezpieczeństwa toksykologicznego, przygotowaniem kart charakterystyki i certyfikatów IFRA olejków eterycznych i ich mieszanin oraz doradztwem z zakresu bezpieczeństwa żywności oraz technologii farmaceutycznej i kosmetycznej.

Zainteresowania: #botanika ekonomiczna #fitochemia #etnofarmakologia historyczna #farmakognozja roślin aromatycznych #toksykologia roślin #historia kulinariów

Marta Grochowalska

Aromaterapeutka kliniczna

Humanistka, absolwentka filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute. Od 2019 r. związana z marką Herbiness. Prowadzi tematyczny profil @aromarta na Instagramie. Od 2021 r. redaktor-dziennikarz współpracująca z wydawnictwem Pharmacopola. Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa. Od roku akademickiego 2022/23 wykładowca na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych z aromaterapii w Akademii Górnośląskiej w Katowicach (dawn. GWSH).

Zainteresowania:
#historia aromaterapii #historia destylacji #kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych #bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych #badania naukowe nad aromaterapią

Sandra Szulta

Kosmetolog, projektantka kosmetyków naturalnych
Dyplomowana kosmetolog. Absolwentka Akademii Pomorskiej w Słupsku na kierunku kosmetologia ogólna. Pasjonuje się kosmetyką naturalną a swoją wiedzę wykorzystuje w codziennej pracy w gabinecie kosmetologicznym. Dzięki połączeniu wiedzy kosmetologicznej z znajomością naturalnych surowców kosmetycznych zapewnia indywidualne podejście do każdego problemu. Nieustannie poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach, zwłaszcza z zakresu kosmetyki naturalnej. Jest twórczynią formulacji kosmetycznych opartych na naturalnych surowcach, które są ukierunkowane na realne korzyści dla skóry i skutecznie pielęgnują w naturalny sposób.

Zainteresowania:
#kosmetyka naturalna #wpływ składników naturalnych na skórę #bezpieczeństwo surowców naturalnych #pielęgnacja skóry

Piotr Sobik

Specjalista materiałów polimerowych, doktor nauk technicznych

Absolwent Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN. Specjalista materiałów polimerowych i ich stabilności w procesach termicznych. Od 11 lat kierownik zespołu badawczego zajmującego się zagadnieniami inżynierii materiałowej z naciskiem na materiały polimerowe. Specjalista w zakresie stabilności opakowań kosmetycznych i bezpieczeństwa stosowania materiałów polimerowych (plastikowych) w procesie ich użytkowania i wpływu na zdrowie ludzkie. Od 2019 roku związany z marką Gopher Naturalnie w ramach prowadzenia kursów i warsztatów bezpieczeństwa stosowania substancji chemicznych w produktach i surowcach kosmetycznych.

Zainteresowania: #stabilność materiałów #bezpieczeństwo materiałów w saunie

Zakres kursu

Moduł A (11 godzin)
    1. Wprowadzenie do aromaterapii – 2h (Marta Grochowalska)
      1.1. Co to jest aromaterapia (definicje i rodzaje aromaterapii, przedstawiciele, źródła wiedzy)
      1.2. Podstawowe narzędzia w aromaterapii (olejki eteryczne, hydrolaty, ekstrakty)
      1.3. Działanie substancji aromatycznych na psychikę i ciało – mechanizmy i drogi podania
      1.4. Historia aromaterapii w XX i XXI w.
      1.5. Wybrane zagadnienia z historii zastosowania substancji aromatycznych do XIX w.
      1.6. Substancji aromatyczne a ogień, suche kąpiele
    2. Anatomia i fizjologia skóry – 3h (Sandra Szulta)
      2.1. Fizjologia skóry i błon śluzowych, funkcje barier skórnych
      2.2. Budowa skóry i funkcje skóry
      2.3. Naskórek – budowa i proces keratynizacji
      2.4. Bariera hydrolipidowa skóry i jej budowa
      2.5. Funkcje bariery ochronnej skóry
      2.6. Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej
      2.7. Błony śluzowe: budowa i funkcje
      2.8. Wpływ temperatury na funkcje barierowe skóry
    3. Fitochemia dla saunamistrzów – 4,5 h (Aleksander Smakosz)
      3.1. Podstawy fitochemii dla saunamistrzów
      3.2. Aspekty toksyczności olejków eterycznych i substancji zapachowych
      3.3. Wpływ czynników biotycznych i abiotycznych na skład olejków eterycznych
      3.4. Podstawowe metody badań jakości olejków eterycznych i ich znaczenie dla bezpieczeństwa
      3.5. Monografie głównych grup chemicznych olejków eterycznych
      3.6. Podstawowe zagadnienia toksykologii
      3.7. Wpływ składników olejków na ośrodkowy układ nerwowy
      3.8. Wchłanianie, dystrybucja i metabolizm składników olejków eterycznych
      3.9. Toksykologia szczegółowa wybranych olejków eterycznych
      3.10. Toksykologia szczegółowa wybranych lotnych molekuł aromatycznych
    4. Historia sauny – 1,5h (Patryk Sajnóg)
      4.1. wprowadzenie do saunowania
      4.2. geneza kąpieli saunowych
      4.3. rys historyczny i ewolucja sauny
      4.4. podwaliny pod obecną formę saunowania
  1. Aromaterapia w świetle prawa polskiego – 2h (Aleksander Smakosz)
    1.1 Czym jest olejek eteryczny pod względem prawnym?
    1.2. Podstawowe regulacje prawne olejków eterycznych
    1.3. Piktogramy, ostrzeżenia i zagrożenia: jak czytać?
    1.4. Karta charakterystyki jako podstawowy dokument olejku eterycznego (budowa, znaczenie dla bezpieczeństwa)
    1.5. Inne rejestracje olejków eterycznych
  2. Kosmetyka saunowa w świetle prawa polskiego – 2 h (Radosław Pawłowski)
    2.1. Definicja kosmetyku i jego funkcje
    2.2. Kosmetyki przygotowywane przez saunamistrzów – status prawny
    2.3. Wymogi bezpieczeństwa dla kosmetyków i zawartych w nich substancji zapachowych
    2.4. Odpowiedzialność saunamistrzów i centrów saunowych
  3. Wykorzystanie surowca zielarskiego w saunie – 2h (Radosław Pawłowski)
    3.1. Podstawy stosowana naparów i wywarów zielarskich
    3.2. Aspekty zdrowotne wykorzystania surowców zielarskiej w saunie
    3.3. Surowce zielarskie w zastosowaniu podczas seansów
  1. Praktyczne zastosowanie olejków eterycznych i dymów w aromaterapii – 10h (Marta Grochowalska i Radosław Pawłowski)
    1.1. aspekty zdrowotne poszczególnych olejków eterycznych (około 20-30 olejków)
    1.3. właściwości i zastosowanie wybranych olejków
    1.4. bezpieczeństwo aromaterapeuty i saunamistrza, ryzyko zawodowe
    1.5. bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych z uwzględnieniem czasu ekspozycji i temperatury
    1.6. jakość surowców – jak wybierać odpowiednie produkty
    1.7. sposoby podawania olejków eterycznych i ich mieszanin podczas rytuałów saunowych
  2. Złożone kompozycje i mieszanki olejków eterycznych – warsztaty on-line – 3h (Marta Grochowalska)
    2.1. przygotowanie własnych złożonych kompozycji i mieszanek olejków eterycznych w konkretnych zastosowaniach
    2.2. nauka języka zapachów (nuty, rodziny olfaktoryczne, koło zapachów)
    2.3. analiza i nazywanie zapachów
    2.4. interakcje w aromaterapii
    2.5. podstawy tworzenia mieszanek aromaterapeutycznych
  3. ​* Warsztaty on-line przy użyciu surowców własnych kursantów – lista zalecanych surowców ustalona zostanie w trakcie trwania kursu w zależności od preferencji i doświadczenia kursantów,
  4. Materiały stosowane w saunie i substancje przez nie uwalniane – 2h (Piotr Sobik)
    4.1. Fizyczne aspekty ciepła i temperatury
    4.2. Wpływ ciepła na poszczególne grupy materiałów
    4.3. Bezpieczeństwo materiałów stosowanych w saunie
    4.4. Substancje uwalniane z materiałów pod wpływem ciepła
    4.5. Narażenia wynikające z stosowania tkanin barwionych
    4.6. Sposoby pielęgnacji tkanin stosowanych w saunie
  1. Destylacja olejków eterycznych i hydrolatów – 8h
    Warsztaty destylacji w Wodzisławiu Śląskim – Destylarnia olejków eterycznych. W ramach warsztatów zaprezentowane i omówione zostaną techniki wytwarzania olejków eterycznych i hydrolatów z szczególnym uwzględnieniem surowców do wykorzystania w saunie.
  2. Budowa seansu aromaterapeutycznego – 8h
    Trening praktyczny w Centrum Termalnym 3 Miotły Starachowice. Praktyczny trening ukierunkowany będzie na przeprowadzenie złożonego seansu aromaterapii w saunie z uwzględnieniem wszystkich aspektów omawianych podczas kursu w tym w szczególności bezpieczeństwa stosowania substancji zapachowych i ich wpływu na zdrowie w warunkach panujących w saunie.

Termin kursu

Wszystkie spotkania on-line będą nagrywane i udostępniane uczestnikom kursu z możliwością ich odtwarzania w okresie do 3 miesięcy od zakończenia kursu. Ponadto materiały takie jak prezentacje, wzory receptur i inne materiały pomocnicze będą dostępne w wersji do przeglądu on-line w okresie do 3 miesięcy od zakończenia kursu.

Zajęcia on-line na żywo w dniach:

  • 11.09.2023 – 17:00 – 19:00
  • 14.09.2023 – 18:00 – 21:00
  • 19.09.2023 – 17:30 – 19:30
  • 26.09.2023 – 17:30 – 20:00
  • 28.09.2023 – 18:00 – 19:30

Zajęcia on-lina na żywo w dniach:

  • 10.10.2023 – 17:00-19:00
  • 17.10.2023 – 17:00-19:00
  • 25.10.2023 – 18:00-20:00

Zajęcia on-lina na żywo w dniu:

  • 6.11.2023 – 18:00 – 20:00
  • 7.11.2023 – 18:00 – 20:30
  • 17.11.2023 – 18:00 – 20:30
  • 21.11.2023 – 18:00 – 20:00

Warsztat on-line w dniach 27 i 28.11.2023 w godz. 18:00 – 21:00

Pokaz i warsztaty destylacji – Wodzisław Śląski – termin zostanie uzgodniony przed rozpoczęciem kursu,
Trening w Centrum Saunowym Trzy Miotły – Starachowice – termin zostanie uzgodniony przed rozpoczęciem kursu

Pisemny egzamin

Zajęcia on-line prowadzone są w 2-3 godzinnych blokach w godzinach popołudniowych w tygodniu lub okołopołudniowych w weekendy. Godziny prowadzenia kursu uwzględniają specyfikę czasu jakimi dysponują sanamistrzynie i saunamistrzowie. Dokładny harmonogram godzinowy zostanie opublikowany przed rozpoczęciem kursu.

Zajęcia on-line prowadzone są w 2-3 godzinnych blokach w godzinach popołudniowych w tygodniu lub okołopołudniowych w weekendy. Godziny prowadzenia kursu uwzględniają specyfikę czasu jakimi dysponują sanamistrzynie i saunamistrzowie. Dokładny harmonogram godzinowy zostanie opublikowany przed rozpoczęciem kursu.

Zapisy i płatność

Zapisy na kurs prowadzone są przez stronę www.gophernaturalnie.pl. Aby zapisać się na kurs wystarczy uiścić pierwszą wpłatę w wysokości 590 zł brutto.

 

Liczba miejsc: 25

Inwestycja: 2360 zł brutto / płatny w 4 ratach

Płatność:

1 rata – zakup poprzez sklep internetowy – 590 PLN brutto.
2 rata – 590 PLN brutto – płatne przelewem do 30 czerwca 2023.
3 rata – 590 PLN brutto – płatne przelewem do 31 lipca 2023.
4 rata – 590 PLN brutto – płatne przelewem do 31 sierpnia 2023.

Wystawiamy Fakturę VAT 23%. W razie rezygnacji (pisemna, wiadomość e-mail) uczestnika do 60 dni przed rozpoczęciem kursu zwracamy 100% wpłaty, do 30 dni 50% wpłat. W przypadku nieodbycia się warsztatu z przyczyn niezależnych od uczestnika a występujących po stronie organizatora zwracamy 100% wpłaty.